Zdrowie

29 grudzień 2012
Co roku w okolicy Świąt i Sylwestra słychać, tu i ówdzie o noworocznych postanowieniach. Jedni długo planują, co chcą poprawić w Nowym Roku, inni śmieją się z stawianych sobie, na Sylwestrowej imprezie, celów na przyszły rok. Jakie będę nasze noworoczne postanowienia, co sobie postanowimy, czy dotrzymamy ich dłużej niż do końca stycznia?
Z postanowieniami jest czasem tak, jak z rozpoczynaniem czegoś od poniedziałku. "...Od poniedziałku będę się odchudzać, od poniedziałku będę ćwiczyć angielskie słówka, od poniedziałku będę rano biegać...". A tymczasem, już we wtorek, na drugim śniadaniu pojawia się drożdżówka, książka od słówek zostaje rzucona w kąt, a na poranny jogging ciężko jest zwlec się z łóżka "bo przecież jest -10◦C"...
Jak więc wytrwać w noworocznych postanowieniach? Jak sprawić żeby nie stały się tylko słowami rzucanymi swobodnie w przestrzeń?
Jak więc wytrwać w noworocznych postanowieniach? Jak sprawić żeby nie stały się tylko słowami rzucanymi swobodnie w przestrzeń?

fot. mashable.com
Proponuję w tym celu zastosować jedną z najbardziej znanych koncepcji formowania celów tzw. S.M.A.R.T. Każda z liter z nazwy tej metody określa, jakie powinny być cele które sobie stawiamy:
S - z ang. simple - proste - cel powinien być jasno sformułowany, klarowny i prosty w odbiorze, a także konkretny. Gdy za cel postawimy sobie "bycie miłą" ciężko jest powiedzieć co za tym idzie, dla kogo mamy być miłym człowiekiem i co to tak właściwie oznacza być miłym. Pamiętajmy, że niektóre kwestie są subiektywne i to co jednym wydaje się być rzeczą oczywistą dla innych juz wcale nie musi być takie. Cel prosty to np. co dwa dni robić domowy peeling całego ciała, rzucić palenie, jeździć na rowerze do pracy.
M - z ang. measurable - mierzalne - cel trzeba postawić sobie taki, by łatwo można było sprawdzić, czy został on osiągnięty. Jeżeli postanowimy od 1 stycznia codziennie biegać jest to łatwe do zweryfikowania, ale gdybyśmy np. stwierdzili, że będziemy asertywni, zmierzenie stopnia realizacji tego postanowienia jest już trudniejsze.
A - z ang. achievable - osiągalne - cele muszą być realistyczne, w zasięgu ręki, wygranie 100 mln złotych w totka nie jest przecież możliwe, gdy nie kupujemy na niego losów. Ale już utrata wagi jest jak najbardziej mierzalnym celem.
R - z ang. realistic - realistyczny - zanim złożymy sobie jakąś obietnicę, czy postanowienie należy pamiętać, iż powinno być ono chodź trochę możliwe przez nas do osiągnięcia, jeżeli z powodów zdrowotnych nie powinniśmy chodzić na siłownie, cel "wyrzeźbienia mięśni" będzie co najmniej trudny przez nas do zrealizowania.
T - z ang. timbound - określony w czasie - jest to bardzo ważny czynnik w stawianiu sobie celi, tzn. należy nałożyć na cel określone ramy czasowe, "schudnąć" może i jest postanowieniem dobrym, ale nie określa ile, jak i kiedy ma być to zrealizowane. Aby cel był mierzalny najlepiej sformułować go np. w następujący sposób "schudnąć 10 kg do wakacji".
Warto o swoim postanowieniu powiedzieć bliskim, tak aby oni z jednej strony mogli nas wspierać, motywować, a z drugiej strony kontrolować i dawać przysłowiowego kopniaka, gdy zabraknie nam sił. Jedną z metod na dotrzymanie noworocznego postanowienia jest również wyznaczenie sobie nagrody za osiągnięcie celu. Powinna być to nagroda wyjątkowa, taka dzięki której poczujemy się docenione np. ukończę kurs Business English w nagrodę pojadę na weekend zakupów do Londynu, schudnę do wakacji - nagrodą będzie wyjazd do Spa.
Anna Pytel
Ilość wyświetleń: 4543
Polecane hotele
Powiązane artykuły