Odnowa biologiczna
18 luty 2014
Hammam – słowo brzmiące bardzo egzotycznie, w dosłownym tłumaczeniu z języka arabskiego oznacza siłę letniego gorąca, ciepłą wodę. W powszechnym użyciu jest to publiczna sauna, łaźnia rzymska, dostępna w każdym marokańskim mieście. Jest jeszcze trzecie znaczenie słowa Hammam – marokański rytuał zabiegowy.
Tradycje publicznych łaźni, kąpieli w saunie marokańczycy przejęli od rzymian, którzy jako pierwsi kultywowali ten sposób spędzania wolnego czasu. Wraz z rozprzestrzenianiem się islamu, tradycja ta nabierała coraz większego znaczenia w krajach arabskich, ewoluując i obejmując coraz więcej sfer odnowy ciała i ducha. Jednym z nich jest wywodzący się już z samego Maroka rytuał pielęgnacyjny całego ciała łączący kąpiel w saunie parowej z oczyszczaniem i nawilżaniem ciała za pomocą naturalnych kosmetyków.

Rytuał Hammam składa się z czterech etapów.

I – NAWILŻENIE
Zabieg rozpoczyna 15-minutowa kąpiel w saunie parowej. Gorąca para intensywnie nawilża i zmiękcza skórę, rozszerza pory ułatwiając wydobycie się toksyn z organizmu i przygotowując skórę do kolejnych etapów zabiegu.

II – OCZYSZCZENIE I POBUDZENIE
Etap drugi obejmuje oczyszczenie, złuszczenie zrogowaciałej warstwy naskórka oraz pobudzenie krążenia i autodetoksykacji skóry za pomocą energicznego masażu. Środkiem peelingującym nie jest w tym przypadku sól czy cukier, a w pełni naturalne mydło Savon Noir powstałe z połączenia oleju ze zmiażdżonymi czarnymi oliwkami. Ma ono konsystencję brązowo-czarnej pasty, która w połączeniu z wodą przyjemnie się pieni obmywając całe ciało. Savon Noir nakładane jest za pomocą rękawicy Kessa wykonanej z ostrej, ziarnistej tkaniny, na zwilżoną kąpielą w saunie skórę. Masaż jest mocny, zdecydowany, mydło rozprowadzane jest okrężnymi ruchami w kierunku zgodnym z kierunkiem krążenia krwi, od nóg, w górę ciała do serca. Po peelingu należy obmyć ciało letnią wodą, uspokajając rozgrzaną skórę. Efekt widoczny jest od razu. Skóra jest gładka, przyjemnie miękka.

III – OCZYSZCZENIE I NAWILŻENIE
Celem kolejnego etapu zabiegu jest głębokie oczyszczenie skóry z toksyn i silnie nawilżenie za pomocą marokańskiej glinki wulkanicznej - Rhassoul . Glinkę rozrabia się z odrobiną wody aż do uzyskania konsystencji mleczka do ciała. Następnie na osuszoną skórę nakłada się cienką warstwę glinki za pomocą pędzla z naturalnego włosia. Po upływie 20-30 minut, kiedy glinka wyschnie zmywamy ją letnią wodą. Dzięki zawartości drogocennych minerałów, m.in. krzemianu magnezu glinka Rhassoul absorbuje zanieczyszczenia nawet w głębokich warstwach skóry, nie podrażniając , nie uczulając, wzmacniając powłokę lipidową, nie dopuszczając do wysuszenia skóry, intensywnie ją nawilżając. Pozyskiwana jest już od XII wieku z bogatych złóż marokańskich kopalni.

photo/teutoburgerwald.de

IV – NAMASZCZENIE
Ostatni etap stanowi namaszczenie ciała olejem arganowym, znanym jako eliksir młodości. Olej rozprowadzany jest delikatnymi ruchami masażu, następnie wskazany jest kilkunastominutowy relaks, aby skóra wchłonęła drogocenne właściwości marokańskiego „płynnego złota”. Określenie to doskonale oddaje niezwykle bogate i pożądane przez kobiety właściwości kosmetyku. Dzięki zawartości witaminy E, nienasyconych kwasów tłuszczowych, steroli, doskonale odmładza, ujędrnia, regeneruje skórę, poprawiając jej elastyczność , wygładzając zmarszczki i głęboko nawilżając skórę.

Marokański hammam jest jednym z najstarszych zabiegów odnowy ciała i ducha, lecz mimo to do dnia dzisiejszego nie stracił na wartości. Doznania estetyczne i duchowe, efekty i sposób przeprowadzenia naturalnej pielęgnacji sprawiają, że śródziemnomorskie rytuały piękna powinny być wzorem dla zachodnich salonów SPA.

Ewelina Łabuzek
Ilość wyświetleń: 4364

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+