Odnowa biologiczna
8 lipiec 2013
Najprościej nazywana gimnastyką leczniczą, której głównym celem jest przywrócenie prawidłowych działań narządu ruchu. Komu są zalecane te terapie?
Kinezyterapia jest polecana przede wszystkim osobom z dysfunkcjami ruchowymi, cierpiących na uciążliwe bóle kręgosłupa (szczególnie w odcinkach: szyjnym, piersiowym czy lędźwiowym) czy też po przebyciu cięższych chorób jak zawał serca czy udar mózgu.

Kinezyterapia indywidualna
Jeśli zdecydowałeś się na terapię, pamiętaj, że najważniejsze to poddać się całej serii spersonalizowanych ćwiczeń. Fizjoterapeuta, indywidulanie do potrzeb pacjenta, dobiera program leczenia. Opiera się on na gimnastyce, która nie tylko przywraca maksymalną sprawność fizyczną, ale również zapobiega nawrotom ograniczeń ruchowych. Co ciekawe kinezyterapia przeciwdziała też wystąpieniu powikłań w układzie krążenia i oddychania, które często pojawiają się podczas wydłużających się unieruchomień np. kończyn.

Biernie i manualnie
W skład kinezyteriapii wchodzą m.in.:
  • ćwiczenia bierne (praca terapeuty lub sprzętu)
  • ćwiczenia czynno-bierne (ruch bierny, natomiast rozluźnianie mięśni odbywa się czynnie)
  • ćwiczenia czynne (wykonywane przez pacjenta)
  • ćwiczenia izometryczne (napinanie mięśni bez zmian ich długości)
  • ćwiczenia synergiczne (wyzwolenie napięcia w mięśniach osłabionych)
  • terapie manualne (oddziaływanie za pomocą rąk fizjoterapeuty, w celu podniesienia sprawności organizmu pacjenta)
  • metody neurofizjologiczne (czyli stymulacja prawidłowych wzorców ruchowych i odruchów neurofizjologicznych, które zostały zaburzone)
photo/podtezniami.pl

Efekty
Najważniejszymi odczuwalnymi rezultatami są: ustąpienie objawów bólowych, poprawa wydolności mięśni, lepszy zakres ruchów, jak też szybsze postępy rehabilitacyjne i powrót do pełnego zdrowia. Fizjoterapeuci często łączą kinezyterapię z innymi metodami leczenia (np. fizykoterapią), aby zwiększyć efekt terapeutyczny.

Nie jesteś pewny co będzie dla ciebie optymalne? Zapisz się na konsultację do specjalisty, który z pewnością doradzi precyzyjny sposób leczenia.

Pamela Stanisławska-Wieczorek
Ilość wyświetleń: 4350

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+