Dermatologia estetyczna
5 grudzień 2012
Od wieków kobiety walczyły z pierwszymi objawami starzenia. W XIX wieku i na początku XX wieku, co bogatsze i bardziej skłonne do eksperymentów damy, w celu zmniejszenia zmarszczek, poddawały się zabiegom wstrzykiwania pod skórę parafiny. Tak, parafina była pierwszym wypełniaczem zmarszczek! Na szczęście czasy się zmieniły i pojawiły się inne sposoby wygładzania nierówności skóry. Dowiedzcie się jakie.
Jak to działa?

Jeśli chcielibyśmy zmarszczkę zobaczyć pod mikroskopem wyglądałaby ona, jak rowek w skórze, o różnym przekroju w zależności od głębokości i wielkości zmiany. Na rynku kosmetycznym spory jest wybór tzw. wypełniaczy zmarszczek. Są to substancje o plastycznych właściwościach, które wstrzykuje się do dna lub zagłębienia zmarszczki. Wypełniacz po wstrzyknięciu rozwija swoją powierzchnię, dopasowując tym samym do kształtu zmarszczki. Wypycha ją od wewnątrz, dzięki czemu uzyskuje się efekt jej zmniejszenia.

Stosowany wypełniacz musi być substancją bezpieczną, nie może wywoływać chorób nowotworowych, dawać odczynów alergicznych, czy wywoływać stanów zapalnych. Musi być łatwy w aplikacji pod skórę, stabilny i dawać długotrwały efekt. Im bardziej plastyczny (giętki, umiejący się „dopasować” do zmarszczki) materiał, tym zapewnia lepsze modelowanie i bardziej naturalny efekt.

W zależności od rodzaju wypełniacza widoczny efekt może się utrzymywać od 6-18 miesięcy (kwas hialuronowy i kolagen), bądź do pięciu lat (silikon, teflon, akryl). Czas jego istnienia w skórze zależy od wielu czynników. Skrócić go może np. wystawiane skóry na działanie promieniowania UV, korzystanie z solarium, czy palenie papierosów.

Już nie parafina

Do najpopularniejszych wypełniaczy należą:
  • Kolagen – wypełniacz zwykle pochodzenia zwierzęcego. Efekt jego działania jest widoczny zaraz po wykonaniu zabiegu. Koszty takiego zabiegu zwykle wynosi ponad 1000zł.
  • Kwas hialuronowy – jest to substancja niestabilna i nie trwała, więc często stosowany jest pod postacią tzw. usieciowaną. Jest on wówczas wzmocniony specjalnymi mostkami zbudowanymi z substancji chemicznych. Kwas hialuronowy działa podobnie do kolagenu, po wstrzyknięciu wciąga wodę jak gąbka, „rozpycha się” i wypłyca zmarszczkę. Sam czysty kwas hialuronowy po pewnym czasie wchłania się w skórę, substancje, które doprowadziły do jego usieciowania niestety już nie. W gabinecie DerMedicus w Warszawie ceny wypełniania zmarszczek z użyciem kwasu hialuronowego wahają się od 800 do 2000zł w zależności od rodzaju obszaru wypełniania.
  • Toksyna botulinowa - jad kiełbasiany, inaczej botox, stosowany jest głównie do wypełniania pionowych zmarszczek między brwiami, zmarszczek poziomych na czole i kurzych łapek. Botox działa inaczej niż wyżej wymienione wypełniacze. Po wstrzyknięciu blokuje przewodnictwo nerwowo-mieśniowe, ogranicza mimikę, tak, że skóra w miejscu podawania przestaje się marszczyć. Efekt zabiegu widoczny jest po 2-4 dniach, utrzymuje się od kilku miesięcy do roku. Potem mimika twarzy na obszarze wstrzyknięcia powraca. W warszawskim salonie YONELLE Zwolińska Beauty Institute taki zabieg kosztuje ok. 800zł za jedną okolicę.
Wypełnianie botoxem staje się coraz bardziej popularne także w Polsce. W 2011 roku TNS OBOP przeprowadził badanie rynku, w którym 13% przebadanych polek przyznało się do stosowania toksyny botulinowej do wypłycania zmarszczek.

RADA: Zabieg wypełniania zmarszczek jest ingerencją w skórę, dlatego powinien być wykonywany przez odpowiednio przeszkolonego specjalistę w sterylnych i bezpiecznych warunkach gabinetu medycyny estetycznej.

Anna Pytel
Ilość wyświetleń: 4496

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+