Odnowa biologiczna
13 grudzień 2012
Lipoliza to jeden ze sposobów na walkę z tłuszczykiem oraz na uzyskanie wymarzonej sylwetki. Większość kobiet ma na ciele problematyczne sfery, w których odkłada się tkanka tłuszczowa, która pomimo forsownych ćwiczeń i diet, nie chce zniknąć. W takich przypadkach pomoże zabieg lipolizy, bezbolesna alternatywa dla liposukcji.
Co to jest lipoliza?

Lipoliza to zabieg, polegający na wstrzykiwaniu w konkretne miejsca na ciele specjalnego preparatu – fosfatydylocholiny, który działa jako tzw. spalacz tłuszczu. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny, odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a wykonywany jest przy użyciu bardzo cienkich igieł.

Przed zabiegiem

Przed zabiegiem lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad – koniecznie musi uzyskać informacje na temat przebytych i ewentualnie aktualnych chorobach i dolegliwościach. Pomimo tego, że lipoliza jest bezpiecznym zabiegiem, to jednak i w jej przypadku istnieją pewne przeciwwskazania:
  • ciąża,
  • karmienie piersią,
  • infekcje skóry tam, gdzie zabieg miałby być przeprowadzony,
  • ciężkie choroby nerek,
  • ciężkie choroby wątroby,
  • nadmierna otyłość,
  • wszelkie choroby związane z zaburzoną krzepliwością krwi,
  • padaczka,
  • jakiekolwiek zaburzenia miesiączkowania,
  • alergia na któryś ze składników używanych w trakcie zabiegu.

Zabieg

Tuż przed zabiegiem lekarz zaznacza flamastrem, na ciele pacjenta, te okolice, które mają zostać poddane liolizie. Następnie obszary te są smarowane specjalną maścią, która zawiera środek znieczulający. Po około piętnastu minutach, dezynfekuje się skórę pacjenta i przechodzi do części właściwej zabiegu. „Spalacz tłuszczu” jest wstrzykiwany w odpowiednio dobranych dawkach bezpośrednio do tkanki tłuszczowej, która ma zostać zredukowana.

fot. zwierciadło.pl

Fosfatydylocholina przenika przez błony komórkowe do wnętrza komórek tłuszczowych, gdzie doprowadza do rozpadu trójglicerydów, a następnie jest transportowana wraz z lipoproteidami do wątroby. Tam tłuszcze są rozkładane, a fosfatydylocholina jest wydalana z organizmu.

Zabieg liolizy trwa od 30-tu do 50-ciu minut. Czasami musi być powtórzony – liczba powtórzeń zależy od grubości tkanki tłuszczowej w problematycznym miejscu. W problematycznych miejscach zaleca się powtarzanie zabiegu (2-4 razy co 4-6 tygodni).

Po zabiegu

Około 80% pacjentów jest zadowolonych z przeprowadzonego zabiegu. Literatura podaje, iż jedynie u 2% pacjentów nie zanotowano żadnych zmian. Efekty widać po około 3 tygodniach od zabiegu.

Pacjenci tracą od 2 do 4 cm w obwodzie miejsca, w którym przeprowadzany zabieg. Skóra, w tym miejscu, staje się gładka i jędrna, ponieważ zabieg powoduje także rozbicie tkanki tłuszczowej odpowiedzialnej za cellulit.

Przez kilka tygodni po zabiegu, pacjenci mogą zaobserwować zaczerwienienie i obrzęk miejsc poddanych lipolizie, mogą tez odczuwać niewielki ból oraz dyskomfort. Jednak większość pacjentów, już po godzinie od zabiegu, wykazuje normalną aktywność fizyczną. Specjaliści doradzają stosowanie, po zabiegu, masażu próżniowego, który przyspiesza rekonwalescencję.

Lipoliza jest zabiegiem, który ratuje w sytuacjach, kiedy dieta czy ćwiczenia nie dają zadowalających efektów. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to zabieg, który powinien być przeprowadzany przez wykwalifikowanego lekarza.

Sabina Sosnowska
Ilość wyświetleń: 3645

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+