Baby SPA
20 sierpień 2013
Wiele słyszymy o różnego rodzaju chorobach, których nazw w ogóle nie rozumiemy. Nie mówiąc już, czym się objawiają oraz jak je leczyć. Zapewne słyszałaś o autyzmie. Czy wiesz co to za choroba?
Co i jak?
Choroba ta nie jest zbyt dobrze znana, a wiedza o niej nie jest rozpowszechniona, pomimo, że cierpi na nią 1 na 150 osób.
Autyzm opiera się na trzech tzw. objawach osiowych, a są nimi:
• Jakościowe zaburzenia interakcji społecznych
• Jakościowe zaburzenia w komunikowaniu się
• Sztywność w zachowaniu, zainteresowaniach i wzorach aktywności.

Wczesne zdiagnozowanie autyzmu jest bardzo ważne dla późniejszego rozwoju dziecka. Można go rozpoznać już w 2 roku życia dziecka. Niestety potrzeba do tego wykwalifikowanych specjalistów, których bardzo nam brakuje. Diagnozując dziecko pod kątem autyzmu zwraca się uwagę między innymi na: kontakty społeczne dziecka, czy potrafi naśladować pokazaną czynność, jak przystosowuje się do zmian, jaki jest jego poziom komunikacji werbalnej i niewerbalnej, jak dziecko posługuje się swoim ciałem, itd.

Ile dzieci-tyle odmian
Ile dzieci tyle odmian autyzmu. Każdy przypadek jest indywidualny i inny od wszystkich. Typowe dla dzieci z autyzmem są: opóźniony lub całkowity brak rozwoju mowy, brak kontaktu wzrokowego, brak relacji z rówieśnikami, brak spontaniczności, powtarzające się i stereotypowe wzorce zachowań, przywiązanie do rutyny i rytuałów, manieryzmy ruchowe, uporczywe zaabsorbowanie przedmiotami.

photo/hayatoki.com

Powody do niepokoju
Wiele rodziców dzieci chorych na autyzm zarzuca sobie, że za późno rozpoznało objawy. Dlatego tak ważna jest obserwacja własnego dziecka. Jeśli zauważysz zmianę w zachowaniu swojej pociechy około 2 roku życia, może zapalić Ci się czerwona lampka. Jeśli straci zainteresowanie ludźmi, a skupi się jedynie na przedmiotach, używając ich w dziwny dla Ciebie sposób (dzieci z autyzmem np. uwielbiają obserwować pralkę podczas pracy- fascynuje je ruch bębna i refleksy świetlne), przestanie rozmawiać, zamknie się w swoim świecie- umów się na wizytę do specjalisty.

Autyzm to trudna, ciężka i nieuleczalna choroba. Jednak oswojona nie przeraża aż tak bardzo. Ważne jest, aby wzrosła wiedza na jego temat, gdyż wszystko co znajome wydaje się mniej straszne.

Agata Geneja
Ilość wyświetleń: 3937

Powiązane artykuły


Google+ Obserwuj w Google+